Sve što nije majčino mlijeko, a uvodi se u prehranu djeteta naziva se dohrana. Izuzetno je važno da uvođenjem čvrste hrane ne prestaje dojenje već da dohrana prestavlja dodatak osnovnoj prehrani djeteta.
Nakon šest mjeseci djetetova života uz majčino mlijeko dijete treba i drugu hranu kako bi se zadovoljile nutritivne potrebe organizma. Nutricionistički je potrebno osigurati djetetu kroz prehranu optimalan unos kalorija i hranjivih sastojaka. Hrana mora biti sigurno pripremljena, prilagođena dobi djeteta uz poštivanje higijenskih mjera u pripremi. Količine obroka su individualne i prilagođavaju se potrebama i želji djeteta.
Važno je da se namirnice uvode jedna po jedna kako bi se dijete priviklo na novi okus, te kako bi se izbjegle eventualne neželjne reakcije ukoliko dijete ne tolerira ili je alergično na određenu namirnicu. Preporuča se napraviti razmak između novih namirnica do tjedan dana kako bi se lakše utvrdio uzrok ukoliko se javi alergijska reakcija osobito kod djece koja imaju pozitivnu obiteljsku anamnezu alergija na hranu ili su već ranije u dojenačkoj dobi pokazivali znakove moguće alergije.
U početku količine hrane moraju biti male, od 1do 4 čajne žličice i postupno se količina povećava. Važno je da se u hranu ne dodaju sol, šećer ni drugi začini.
Ne postoji pravilo u vrsti namirnica kao prvi i najbolji izbor. Kod nas je uobičajno da se dohrana započinje voćem jer je slatko i time dojenčadi okusom prihvatljivije od ostalih namirnica. Što djetetu prvo ponuditi, žitarice, povrće ili voće izbor je roditelja.
Kako je dijete naviklo na tekuću hranu, dobro je na početku pripremati kašice mekše konzistencije. Upravo iz tog razloga u kašicu se može dodati malo mlijeka koje dijete inače pije jer osim što će mu okus biti poznat na taj način ćete razrijediti hranu i dijete će lakše prihvatiti novu namirnicu.
Uvođenjem dohrane dijete ima potrebu i za dodatnom tekućinom. Najbolji izbor je voda koju je najbolje ponuditi djetetu iz čaše ili žličicom.
Nakon obroka djetetu se može pripremiti i svježe ocijeđeni sok, npr. od jabuke ili kruške, bez dodatnog zaslađivanja. Kod izbora voća za pripremu sokića važno je da se ne daju agrumi prije navršene godine dana djetetova života.
Uvođenje dohrane je polagani proces koji zahtjeva puno strpljenja i volje. Nekoj djeci je potrebno duže vremena na promjene navika, te se opiru, dok su druga oduševljena i odlično prihvaćaju promjene. Važno je da roditelji nemaju prevelika očekivanja kako bi se lakše nosili s izazovima dohrane.
Nema komentara:
Objavi komentar