Pages

srijeda, 13. svibnja 2015.

Što ako mama ima previše mlijeka?

Događa se da majke predoslovno shvate kad im se kaže da beba mora posisati cijelu dojku, pa ako to ne napravi, one posegnu za izdajalicom i odrade ostatak umjesto djeteta. To čine jer se boje upale i zastoja mlijeka, no zapravo doprinose tome da mlijeko nadolazi u još većoj količini, puno većoj nego što je djetetu potrebno. Ako dođe do prevelikog stvaranja mlijeka, grudi postaju nabrekle, tvrde i teške, a samim tim i bolne, i to ne samo na dodir, već i samim kretanjem osjećate bol. Da biste pokušali vratiti u ravnotežu proces “ponude i potražnje” pokušajte iskušate sljedeće savjete koje daje Hannah Lothrop u svojoj knjizi “Sve o dojenju”:

1) Bebi dajte tijekom tri sata samo jednu dojku.
2) Dok se tijelo ne navikne, s druge strane izdojite samo malo mlijeka rukom i tako smanjite napetost. Koristit će vam ako se nakon toga otuširate.
3) Ako imate bolne grudi, na njih stavite led (ili nešto izvađeno iz zamrzivača, umotano u krpu). To će tijekom nekoliko dana rezultirati smanjenjem količine mlijeka jer se grudi neće toliko podraživati.
4) Pijte manje tekućine.
5) Povezivanjem grudi može se smanjiti količina mlijeka (mehaničkim pritiskom).
6) Pola šalice čaja od kadulje pijuckajte tijekom cijelog dana.
7) Pokušajte dojiti dijete tako da leži na leđima.
8) Koristite li homeopatiju, nabavite Phytolaccu C6 i Pulsatillu C6.
9) Bachove cvjetne kapi također mogu pomoći, najbolje je da konzultirate osobu koja ih izrađuje i opišete problem koji imate.
10) Aromaterapija: napravite sljedeću kombinaciju eteričnih ulja: 100 ml čičikovog ulja, 10 kapi kadulje, 5 kapi vrškova čempresa, 10 kapi limuna i 5 kapi metvice. Ovu kombinaciju dobro promućkajte i nježno umasirajte u grudi (ne neposredno prije dojenja, već kad je pauza).
Možete napraviti i hladne vlažne obloge od sljedeće kombinacije: 1 l vode, 2 kapi kadulje, 2 kapi limuna. Rastopite sa žlicom meda i protresite.
S vremenom bi nešto od ovih postupaka moralo dovesti do ravnoteže u nadiranju mlijeka i kad se to dogodi, prepustite djetetu da samo regulira sisanjem koliko mlijeka mu je potrebno.
Tekst: roditelji.hr

Nema komentara:

Objavi komentar