Pages

utorak, 25. kolovoza 2015.

Ljetne viroze i kako ih izbjeći


Povišena temperatura i probavne smetnje, popraćene proljevom i povraćanjem, najčešće su tegobe koje nas (posebice djecu) ljeti dovedu u liječničku ordinaciju
Enterovirozama, koje se najčešće pojavljuju ljeti i ujesen, a uzrokuje ih više od 70 enterovirusa, najviše su sklona djeca u dobi od četiri do 12 godina. Enterovirozu ćete prepoznati po tome što dijete ima upaljenu sluznicu ždrijela i kompletnih dišnih putova, nerijetko praćenu i osjetljivošću limfnih čvorova te bolovima u trbuhu. Uz ove tegobe redovito ide i povišena tjelesna temperatura. Jedini su lijek sredstva za sniženje temperature, kao i pijenje puno tekućine, kako dijete ne bi dehidriralo.
Enteroviroze se ne liječe antibioticima, a liječniku je potrebno otići ako se, uz navedene simptome, javlja i povraćanje te ako viroza traje dulje od pet dana. Mnoge ljetne viroze mogu se izbjeći pridržavanjem jednostavnih pravila. Najvažnije je održavati higijenu ruku.



Ako vam voda i sapun nisu dostupni, postoje dezinfekcijska sredstva koja se nanesu na ruke i nije ih potrebno ispirati. Obavezno je pranje voća i povrća prije konzumacije, a izbjegavajte i kontakt s prljavom vodom u bazenima te višestruko korištenje istih ručnika. Kako su enteroviroze nerijetko praćene proljevom i povraćanjem, vrlo je važno nadoknaditi izgubljenu tekućinu. Djeci je najbolje dati oralnu rehidracijsku otopinu (ORS), koja se može kupiti u ljekarnama. Ona nadoknađuje i izgubljene elektrolite.


Zbog specifičnog gorkastog okusa, djeca je često ne žele piti, no na tržištu postoje i isti pripravci s okusom maline i banane. Vrećica ORS-a dodaje se u 500 ml prokuhane i ohlađene vode, a može se pripremiti i s nezaslađenim čajem od šipka.

Nema komentara:

Objavi komentar