Pages

srijeda, 11. studenoga 2015.

Kako pravilno prati bebino rublje?

              Kako pravilno prati bebino rublje?








Osjetljiva koža


Ima li istine u navodima da se bebina odjeća mora prati odvojeno od ostatka odjeće i morate li korisiti posebne deterdžente za rublje


Prije dolaska bebe, operite svu kupljenu odjeću jer je nova odjeća često tretirana raznim kemikalijama protiv gljivica i mikroba, a te kemikalije mogu iritirati bebinu kožu. Novorođenčad ima osjetljivu kožu, a pranje će ukloniti i sve ostatke prašine. Malo popustljiviiji možete biti s jaknama i stvarima koje ne dotiču direktno kožu djeteta. Uvijek pročitajte upute za pranje na etiketama. Različiti odjevni predmeti zahtijevaju različite temperature pranja, a na etiketama možete pronaći detaljne upute kako bi, između ostalog, spriječili i uništavanje i smanjivanje tkanine

Poseban deterdžent ili ne?

Mnogo roditelja zabrinuto je hoće li normalan deterdžent ili prašak za rublje biti "preagresivan" za nježnu kožu njihovog djeteta. Predlažemo da napravite test. U mašinu s vašim rubljem, ubacite dva ili tri komada bebine odjeće. Ako beba neće reagirati nakon nošenja odjeće, slobodno možete prati bebinu odjeću s deterdžentom koji i vi koristite i nema potreba za kupovanjem blažeg "baby" deterdženta. Također, radije koristite tekući deterdžent od praškastog jer se bolje ispire, osobito u ispiranju "tvrdom" vodom. "Ako vaše dijete nema alergija ili vrlo osjetljivu kožu, bez obzira na dob, možete koristiti običan deterdžent ", kaže Mary Spraker, pedijatar dermatolog na Sveučilištu Emory.




      
Što se tiče omekšivača za rublje, ponekad nije loše ubaciti kap blagog omekšivača u perilicu kako rublje i bebina posteljina ne bi ostali "tvrdi". Ipak, izbjegavajte omekšivače na kojima nije označeno da se mogu koristiti od najranije dobi.  "Nije toliko bitno koji se deterdžent koristi, no svakako je važno da se rublje dobro ispere. Kod djece koja imaju osjetljivu kožu, možete namjestiti mašinu i na dva ispiranja. U takvim slučajevima se preporuča izbjegavanje omekšivača uopće te korištenje odjeće od pamuka i svile", objašnjava pedijatrica prim. dr. Alemka Jaklin Kekez.

Odvojeno pranje i mrlje

Robicu svoje bebe odvajajte kao i svoju, po bojama. Nema potrebe posebno prati bebinu robicu, ako dijete nije imalo reakciju. Puno je praktičnije oprati veš skupa, jer čekajući da se napuni cijela mašina samo bebine robe, morate imati puno više benkica, bodića, majica i hlačica. U popularnom priručniku 'Što očekivati prve godine', autori preporučuju: "Uporaba deterdženata ima prednost: budući da nisu zabranjeni na nezapaljivoj dječjoj odjeći, što nije slučaj s posebnim sredstvima za dječju odjeću, svu je odjeću moguće prati zajedno"
Jedan od trikova kako bi na prirodan način uklonili mrlje od mlijeka ili urina je dodati malo bijelog alkoholnog octa u perilicu prije programa ispiranja. Ocat se može staviti i umjesto omekšivača. Osim što će stvarno omekšati rublje i dezinficirat će ga od bakterija koje se znaju nastaniti u porama tkanine. Jedina stvar koju morate posebno prati su platnene pelene koje prije potopite u vruću vodu kako bi uklonili mrlje i ubili bakterije.

Nema komentara:

Objavi komentar