Pages

petak, 19. veljače 2016.

Simptomi i liječenje pilonidalne ciste...


Pilonidalna cista je akutna gnojna infekcija, a najčešće se javlja na području trtice, između gluteusa. Karakterizirana je bolnim i upalnim pojavama, a nerijetko i gnojnim iscjetkom.

Pilonidalna cista je duboka oko 2 centimetra, a javlja se u različitim formama. Može se pojaviti kao mali otvor na koži, ali može i predstavljati veliki problem ako se pojavi u obliku velike bolne mase.

Ovakav tip oboljenja se češće javlja kod muškaraca nego kod žena, u vremenskom periodu od puberteta, pa sve do 40. godine starosti. Isto tako, često se javlja kod pretilih osoba s pojačanom dlakavošću tijela.

Uzroci pilonidalne ciste

Iako još uvijek postoje neslaganja oko nastanka pilonidalne ciste, mnogi liječnici ipak vjeruju da je ona stečena, a ne urođena. Pilonidalna cista najčešće nastaje urastanjem dlake u tom području, koja predstavlja strano tijelo na koje organizam reagira upalom.

 
Pilonidalna cista se obično pojavljuje u pubertetu kada se rast dlaka i aktivnost žlijezda lojnica povećavaju.

Simptomi pilonidalne ciste

Simptomi pilonidalne ciste se javljaju postepeno, a prvi simptom je uglavnom nelagodnost pri sjedenju. Zatim slijede bol, crvenilo na području na kojemu se nalazi cista te izlučivanje gnoja ili krvi nerijetko popraćenih neugodnim mirisima.

Liječenje pilonidalne ciste

Liječenje pilonidalne ciste najčešće zahtjeva kirurški zahvat, koji uključuje lokalnu ili opću anesteziju. Opća anestezija tijekom kirurškog zahvata zahtjeva anestetičku primjenu, te boravak u bolnici nekoliko dana, dok je kod lokalne anestezije dovoljno samo znati da niste alergični na anestetik, te da ste ga već ranije primali.

Operacija može trajati od 20 minuta pa sve do par sati, ovisno o stanju pilonidalne ciste, a kod nekih pacijenata, nakon operacije je drenaža.

Odlazak liječniku se svakako preporučuje već kod prvog simptoma pilonidalne ciste.

Nema komentara:

Objavi komentar