DOBRO DOŠLI

....

srijeda, 25. studenoga 2015.

Najzdravije namirnice za djecu

hrana za djecu 

Kako bi bili sigurni da svoje mališane hranite zdravim namirnicama, u nastavku vam donosimo neke od njih. Važno je da zdrave namirnice dijete u organizam unosi svakodnevno, te da im se omogući što više različitog voća i povrća koji su vrlo važni za njihov razvoj.

nedjelja, 22. studenoga 2015.

Kako zaštititi dječju kožu zimi?

Uslijed hladnog vremena i vjetra vani, suhog zraka u zatvorenim prostorijama zbog centralnog grijanja i učestalog tuširanja vrućom vodom, dolazi do dehidracije kože.

Kako oblačiti bebu tijekom zime?


                    Kako oblačiti bebu tijekom zime?




Bebe bi kod kuće trebale biti odjevene u prozračnu, udobnu odjeću od prirodnih materijala, a temperatura u zatvorenom prostoru ne bi trebala biti viša od 22.5 stupnjeva Celzijusa.

S početkom zime ritam života vas i vaše bebesigurno će se izmijeniti, a tako i uvjeti u kojima živite. Kao prvo, boravak na otvorenom će se reducirati, a boravak u zatvorenim prostorima produžiti. Svakako je to zbog nižih temperatura, ali i zbog kraćeg dana tijekom zimskih mjeseci.

petak, 20. studenoga 2015.

Jede li moje dijete previše?(pitanje iz inboxa)

Imam sina starog 23 mjeseca i obožava jesti. Jede sve, juhe, variva, meso, tjestenine, palačinke, voće, povrće... Često mu moram uskratiti objed (nakon 2 tanjura) jer me strah da se ne prejede. Čokoladu mu dajemo u jako malim količinama.
Zanima me kada bih se trebala početi brinuti zbog pretilosti? Sin ne sjedi pred televizorom, zdravo je dijete, normalno napreduje, ide u vrtić. Kada se trebam početi brinuti hoće li biti debeo Ili je i to samo faza?  Još bih napomenula da je suprug visok 2 metra i ima 100 kilograma i da je i on volio jesti kad je bio mali. Je li to nasljedno?

četvrtak, 19. studenoga 2015.

Još ne govore, ali dobro znaju što žele i to pokazuju mimikom

Ako roditelj komunicira s djetetom i odgovara na njegove neverbalne signale, dijete stvara pozitivnu sliku o svijetu oko sebe i osjeća da je vrijedno ljubavi.

utorak, 17. studenoga 2015.

Ljubomora među djecom

Ako očekujete prinovu, a već imate jedno dijete, znajte da će se dogoditi velike promijene u vašoj obitelji. Starije dijete će dolaskom bebe primijetiti da više nije u centru pažnje, te će vrlo vjerojatno doživjeti šok.

sretna obitelj 

ponedjeljak, 16. studenoga 2015.

Greške roditelja u odgoju djece

Mnogi novopečeni roditelji, ako ne i svi, se muče sa odgojem i razvojem svoga djeteta od trenutka kada se rodi, pa sve do druge godine života djeteta. Ako ćete i vi ubrzo postati roditelji, ili ste već roditelji jedne male bebe, u nastavku vam donosimo najčešće greške novopećenih roditelja koje trebate izbjegavati.

četvrtak, 12. studenoga 2015.

Je li vaše dijete pasivni pušač?

Kao pasivni pušač dijete udahne toliko štetnih sastojaka iz dima kao da je i samo popušilo svaku cigaretu kao osoba pokraj njega, a poznato je da djeca roditelja pušača češće oboljavaju od astme i upala uha, krajnika i pluća. Oko 55 posto djece čiji roditelji puše, postat će i sami pušači, jer je roditelj prvi uzor svojem djetetu. No čak i kad bi vaše dijete bilo u preostalih 45 posto, ako pušite, izlažete ga ozbiljnim zdravstvenim rizicima pasivnog pušenja.

Kako odgojiti sretno dijete

Kako bi roditelji imali razumijevanja za svoje dijete, te se adekvatno ponašali u svakodnevnim situacijama koje im se događaju sa njihovim djetetom, trebali bi se spustiti na razinu djeteta i komunicirati sa svojim djetetom, te od njega inati očekivanja u skladu sa njegovim godinama. U nastavku vam donosimo neke od primjera.


mala djeca 

Ne dajte mobitele djeci prije njihove 11. godine života !



utorak, 10. studenoga 2015.

Šokantno: Kako cigarete uništavaju nerođeni život







Rodin ugriz(pitanje iz inboxa)

Moj sin je star skoro tri mjeseca, a od rođenja ima na čelu u predjelu obrva neke crvene točkice kao i na desnom kapku. Zanima me što je to i hoće li proći?

Pravilan razvoj djeteta

Kako bi na vrijeme spriječili poremećaje govora kod svog djeteta, bitno je znati na vrijeme provjeriti, da li vaše dijete ima dobra temelj za pravilan govorni razvoj. Ne slušajte tuđe savjete inspirirane vlastitim iskustvima, jer nerijetko odvedu roditelje na krivi put. Ono što je važno je da djetetu pružite dovoljno manipulativnih i čulnih iskustva, kako bi se pravilno razvijalo. U nastavku vam donosimo neke od smjernica koje će vam pomoći pratiti da li se vaše dijete pravilno razvija.


Čudesne činjenice o bebama: Slatke su, ali i nevjerojatne(VIDEO)


Nakon prve godine života mozak im se udvostruči, sve se bebe rode tako da znaju plivati i držati dah, no to brzo zaborave, a mogu gutati i disati u isto vrijeme.


Problemi majčinstva

Mnoge majke prilikom odgoja svoje djece osjete različite emocije, te uvijek nešto pogriješe, ali o tome šute. Mnoge se čak osjećaju i lošim majkama, samo zato što niti jedna majka na glas ne izgovori svoje greške i osjećaje, koje je napravila u odgoju. Zato smo vam pripremili najveća priznanja majka o kojima svi šute.

Šta dijete mora znati

Roditelji svoju djecu moraju naučiti mnogim stvarima, a neke od tih stvari je važno da ih nauče dok su još mali, kako bi imali dovoljno vremena da ih savladaju što prije. Koje ih to stvari morate što prije naučiti, donosimo u nastavku.



djeca sa psom
 

ponedjeljak, 9. studenoga 2015.

Dijete siše prst. Kako ga odviknuti?(pitanje iz inboxa)

Mnoga djeca sišu prst i preko dana i u snu. Dijete raste, a ta navika ne prestaje. Roditelji prijete djetetu: “Odrezat ću ti prst!”, ili: “Iglom ću ti sašiti usta”. Neki posipaju prst paprikom, soli ili ga udaraju po prstima. Prst se zbog toga može deformirati ili na njemu nastaju ranice ili se njime u usta unose razne zarazne klice.


Putovanje s djecom

Svaki roditelj će znati da putovanja s djecom nisu mačji kašalj. Bilo da se radi o kraćim ili dužim putovanjima, djeci je često dosadno što za sobom povlači nervozu i buku. Osim toga, tu je naravno i nered; komadići grickalica po cijelom automobilu, igračke posvuda…


                    dijete putuje 

Razlozi zbog kojih bebe plaču




iStock_000003512996XSmall.jpg

Kako se riješiti kašlja?

Kod produktivnog kašlja roditelji mogu pomoći djetetu tako da redovito uklanjaju sekret iz nosa, ispiru nos fiziološkom otopinom, te vode računa o dovoljnom unosu tekućine, naročito ako dijete ima temperaturu, a kod neproduktivnog su korisne inhalacije fiziološkom otopinom jer se time smanjuje iritacija sluznice

nedjelja, 8. studenoga 2015.

Temperatura

Vrućica - povišena temperatura




U našem tijelu neprestano se odvijaju različiti hemijski procesi, pri čemu se neprestano oslobađa određena količina topline. Nju regulira poseban "termostat" u mozgu. Kada tu toplinu izmjerimo instrumentom, onda to nazivamo temperaturom.

Nikad ne ostavljajte bebu samu dok spava u autosjedalici!


                            Nikad ne ostavljajte bebu samu dok spava u autosjedalici!
Nedavno je jedna beba u Oklahomi preminula nakon što je ostavljena da spava u autosjedalici. Djelatnica jaslica ostavila je Shepharda Dodda, starog samo 11 tjedana, da spava u autosjedalici, a kad se vratila našla ga je potpuno plavog i bez svijesti. Nakon što ga je hitna odvezla u bolnicu, liječnici mu nisu mogli spasiti život.

Dijete ne želi jesti kuhanu hranu(pitanje iz inboxa)

Naš trogodišnjak nam radi velike probleme s prehranom. Od rođenja je bio iznimno velika beba, i sada, s napunjene tri godine težak je 22 kilograma. Izgleda zdravo, izvrsnog je imuniteta (zimu smo prošli skoro bez šmrcanja), ali neće pojesti ništa kuhano. U obzir dolazi samo žuta juha s rezančićima, bez tragova mrkve ili kakve zelenjave. O mesu da niti ne govorim. Hoće pojesti Čokolino, i to ponekad samo pola obroka, a suhi kruh mu je omiljena hrana. Bilo što suho i slano. Ne želi niti čokoladu, napolitanke, ništa od toga. Pije vodu ili ponekad sok. Već dugo samu sebe uvjeravam da njegov organizam možda odbija unos tvari koje bi uzrokovale prekomjernu težinu jer više ne znam što bih mislila. U prvoj godini života, uveli smo u njegovu prehranu sve namirnice. Jeo je meso, tjesteninu, čušpajze i odjednom prestao. Nagovaranja ne luče apsolutno nikakav uspjeh, nudimo mu da pomiriše pečene krumpiriće ili tjesteninu u umaku. Sjedi s nama za stolom dok mi jedemo i počne plakati jer mu je dosadno. Općenito, vrlo je aktivno dijete, sve ga zanima, puno priča s nama, ima vrlo izraženu vlastitu volju. Kad ga čak i uspijemo nagovoriti da u usta stavi bar komadić hrane, recimo tjestenine, odmah mu se digne želudac i sve ispljune van. Šta napraviti?

subota, 7. studenoga 2015.

Najčešće zimske bolesti

Obična prehlada najčešća je zimska bolest u dojenačkom razdoblju. To nije opasna bolest, ali je vrlo važno održavati higijenu nosa jer za bebicu, koja siše i ne može disati na usta, začepljen nos može biti veliki problem. Važno je napomenuti i da se kod svake promjene na djetetu savjetuje izmjeriti temperaturu

Zdrav doručak za vaše dijete



Kvalitetan doručak važan je za zdrav početak dana, a stručnjaci se slažu da je doručak ujedno i najvažniji obrok u danu. Neovisno o tome voli li vaše dijete žitarice s mlijekom ili nešto konkretnije poput omleta, ne dozvolite da ga preskoči.

Koji je najsigurniji položaj za spavanje bebe?


   Koji je najsigurniji položaj za spavanje bebe?

Preporuke za siguran san

Neki se roditelji boje staviti bebu na leđa zbog straha od bljuckanja. No, upravo u tom položaju bi dojenče trebalo spavati bar prvih godinu dana. Donosimo vam preporuke kako osigurati sigurno okruženje za spavanje.

Kako djetetu očistiti nos?


                   Kako djetetu očistiti nos?


 
Zdravoj djeci nije potrebna svakodnevna toaleta i vlaženje sluznice nosa. Čišćenje je potrebno tek da se očisti prljavština ili ako postoji iscjedak u nosnim šupljinama.

Prva djevojčica u obitelji nakon više od 100 godina

Djevojčica Saoirse Grace May prvo je žensko dijete rođeno u jednoj irskoj obitelji nakon čak 117 godina. Ima li u vašoj obitelji više djevojčica ili dječaka?
 Iako će svaki roditelj reći da spol nije bitan i da je najvažnije da se beba rodi zdrava, ipak većina ljudi ima neke želje o spolu djeteta. A često i drugi članovi obitelji i ljudi iz bliže i šire okoline ispituju roditelje koji imaju sina, kad će kćer, a one koji imaju kćer, kad će sin. To posebno znaju obitelji koje imaju više dječaka, a nijednu djevojčicu i suprotno. Njihovi roditelji, ali i cijela okolina priželjkuju najmlađu curicu, a isto se odnosi i na obitelj sa samim djevojčicama u kojima se priželjkuje i jedan mali dječačić.

No možete li zamisliti kakvo iznenađenje je svojoj obitelji priredila djevojčica Saoirse Grace May iz Irske, koja se rodila kao prvo žensko dijete u obitelji nakon 117 godina? Roditelji djevojčice Laurence i Leanne May htjeli su da im spol djeteta bude iznenađenje na porodu, ali nisu se previše nadali djevojčici jer u ovoj obitelji preko 100 godina nije rođena kćer.
Tata Laurence je jedinac, kao i njegov otac, a prije malene Saoirse, posljednji put djevojčica se rodila 1898., njegova prateta Anne. Ona je imala još tri sestre i dva brata. Zanimljivo je što je u Laurenceovoj obitelji više dječaka, dok njegova žena Leanne ima više djevojčica u obitelji.

Šta ponijeti u šetnju s bebom?


Kada malo biće postane dio vašeg svijeta, sve se mijenja, pa tako i šetnje. Prije ste mogli izaći iz kuće samo s ključevima i novčanikom, ali to sad više neće biti moguće. Vaše dijete ima veće potrebe o kojima morate razmišljati prije nego kročite u šetnju po kvartu. Šta treba ponijeti u takve kratke ili duge šetnje? Ovisi dojite li ili je dijete na adaptiranom mlijeku, idete li u šetnju s kolicima ili nosite dijete u nosiljci. Kako god, šetnja ima brojne prednosti za bebu. 

Obroci za miran san


Bebimil web-obroci za miran san.jpg
Između 18 i 19 sati bebama do godine dana možete ponuditi neku od žitno-mliječnih kombinacija s voćem ili povrćem, a za djecu jasličke dobi večera može biti obrok navikavanja na obiteljske okuse i usvajanja pravilnih prehrambenih navika, no ne smije opteretiti djetetov maleni trbuščić.U dobi između 17. i 26. tjedna djetetovog života započinje se, prema preporukama pedijatara, s uvođenjem nemliječnih namirnica u prehranu djeteta. Tradicionalno se kod nas započinje s uvođenjem žitarica, kao prvih nemliječnih namirnica.  Preporučuje se prvo uvesti žitarice bez glutena; rižine ili kukuruzne instant pahuljice, smeđu rižu (pasiranu), heljdu, proso, kvinoju, a tek kasnije (iza 8. mjeseca starosti djeteta) pšenicu, zob i raž, zbog mogućih alergijskih reakcija.  Nakon pravilnog uvođenja žitarica (u jutarnjim satima, male količine koje se svakodnevno povećavaju, jedna nova namirnica tjedno), one pružaju izvrsnu mogućnost kombiniranja u ranijem večernjem obroku djeteta (između 18 i 19 sati). Također, zbog sadržaja vlakana, žitarice će povoljno djelovati na probavu djeteta, a zbog sadržaja složenih ugljikohidrata koji se sporije razgrađuju, osigurat će dužu sitost.  Zadnji obrok prije spavanja, kao i tijekom noći je majčino mlijeko ili dojenački mliječni pripravak. Ako dijete noću traži tekućinu, najbolje mu je ponuditi običnu vodu. Tijekom noći izbjegavajte sokove i čajeve zbog mogućnosti razvoja karijesa. Količine hrane i tekućine prilagodite potrebama djeteta.

Primjeri za djecu od 6 do 8 mjeseci

Pahuljice s mlijekom: U 150-180 ml majčinog mlijeka ili prethodno pripremljenog dojenačkog mliječnog pripravka Bebimil 2 umiješati 3-4 velike žlice rižinih ili kukuruznih pahuljica.

Pasirana smeđa riža:
Smeđu rižu skuhati u običnoj vodi, propasirati. Umiješati majčino mlijeko ili prethodno pripremljen dojenački mliječni pripravak Bebimil 2. Prema želji možete dodati kašicu od svježeg voća ili skuhano, propasirano povrće.

Kaša od jabuke:
 U 150-180 ml majčinog mlijeka ili prethodno pripremljenog dojenačkog mliječnog pripravka Bebimil 2 umiješati 3-4 velike žlice rižinih pahuljica. Dodati kašu pripremljenu usitnjavanjem jedne jabuke.

Kaša od tikvice:
U 150-180 ml majčinog mlijeka ili prethodno pripremljenog dojenačkog mliječnog pripravka Bebimil 2 umiješati 3-4 velike žlice rižinih pahuljica. Dodati kašu od prethodno skuhane i usitnjene tikvice.

Povrtna kašica s rižom:
Smeđu rižu skuhati u običnoj vodi, propasirati. Posebno kuhati jednu mrkvu, pred kraj kuhanja dodati nekoliko listova špinata te kuhati još nekoliko minuta. Špinat i mrkvu usitniti, dodati par kapi maslinovog ili repičinog ulja te pomiješati s propasiranom rižom.

Primjeri za djecu od 8 do 12 mjeseci

Griz: Pšeničnu krupicu (griz) skuhati u običnoj vodi. Umiješati majčino mlijeko ili prethodno pripremljen dojenački mliječni pripravak Bebimil 2. Prema želji možete dodati nasjeckane komadiće svježeg voća ili skuhano povrće.

Zobene pahuljice s marelicama:
2 žlice zobenih pahuljica i 1 žlicu usitnjenih suhih marelica preliti s 30 ml vrele vode. Pričekati da omekša pa dodati 100 ml majčinog mlijeka ili prethodno pripremljenog dojenačkog mliječnog pripravka Bebimil 2.

Rižine pahuljice sa šljivama: 
4 žice rižinih pahuljica pomiješati sa 150 ml majčinog mlijeka ili prethodno pripremljenog dojenačkog mliječnog pripravka Bebimil 2. Dodati dvije usitnjene šljive.

Kukuruzne pahuljice s banonom: 
3 žlice instant kukuruznih pahuljica umiješati u 150 ml majčinog mlijeka ili dojenačkog mliječnog pripravka Bebimil 2. Dodati jednu manju bananu koju ste prethodno usitnili vilicom.

Palenta s kiselim mlijekom:
100 g kuhane kukuruzne krupice (palente) preliti jednom šalicom kiselog mlijeka.

Kruh s namazom: 
Krišku raženog kruha premazati mliječnim ili sirnim namazom. Preko namaza naribati mrkvicu.

Domaći voćni jogurt:
U šalicu jogurta umiješati breskvu usitnjenu u kašicu.

Sir i vrhnje:
Dvije velike žlice svježeg kravljeg sira pomiješati s 1 malom žlicom vrhnja.

Povrtna kašica: 
Skuhati jednu mrkvu i jedan krumpir, dodati par kapi maslinovog ili repičinog ulja, usitniti.

Primjeri za djecu od 1 do 3 godine

Prepečena palenta: Kukuruznu krupicu (palentu) skuhati, ohladiti, narezati na komadiće i prepeći na tavi. Na svaki komadić palente dodati ½ žličice sirnog namaza, naribanu mrkvicu ili nasjeckanu rajčicu s bosiljkom.

Riža na mlijeku:
Rižu skuhati na mlijeku. Prema želji začiniti vanilijom, crnom čokoladom, kakaom ili cimetom.

Domaći musli:
Zobene pahuljice preliti toplim mlijekom te umiješati grožđice, usitnjene suhe marelice, usitnjenje bademe i lješnjake (možete ih prethodno prepeći). Dodati jednu bananu narezanu na ploške.

Palenta s kiselim mlijekom:
 Kukuruznu krupicu (palentu) skuhati te preliti kiselim mlijekom.

Proso sa špinatom:
 Proso kuhati, pred kraj kuhanja dodati špinat i skuhati do kraja. Na maslinovom ulju popržiti ½ režnja češnjaka, dodati skuhani proso i špinat. Posoliti i popapriti, dobro promiješati.

Integralni tost
: Prepečeni integralni tost pokapati maslinovim uljem. Dodati naribanu šunku i sir te svježu rajčicu.

Jogurt s voćem:
 U jogurt umiješati jabuku oguljenu i narezanu na kockice, usitnjene suhe šljive, brusnice.

Oslić s blitvom i krumpirom:
 Oslić skuhati, začiniti maslinovim uljem i par kapi limuna. Servirati uz kuhanu blitvu i krumpir začinjen prema navikama.

Piletina s grilla:
 Piletinu prepeći na grill tavi. Pokapati s par kapi maslinovog ulja i malo soli. Narezati na trakice te servirati na integralnom tostu uz svježu rajčicu i list zelene salate.

Slani ili slatki svježi sir: 
Svježi kravlji sir pomiješati s vrhnjem ili jogurtom. Za slanu varijantu dodati sitno nasjeckano povrće (rajčica, paprika, luk, mrkvica ili krastavac), a za slatku - svježe voće nasjeckano na komadiće (banana, breskva, marelica, kruška, jabuka ili šljiva).

Jaja s dodacima: Tvrdo kuhana jaja, pečena „na oko“, kajgana uz npr. dodatak povrća (mladi luk, rajčice, paprika, špinat) ili sira i šunke.

Topla juhica:
Juha od rajčice, juha od buče, pileća juha, maneštra.

Večera kao obiteljski obrok

Djeca zaposlenih roditelja, u dobi od 1 do 3 godine, veći dio dana provedu u jaslicama gdje su im osigurana 3-4 dnevna obroka (doručak, užina, ručak, popodnevna užina).

Večera je obrok koji nastojte pripremiti kod kuće i koji će dijete konzumirati u krugu ostalih članova obitelji. To će možda biti jedini obrok u danu koji će svi ukućani moći pojesti zajedno za obiteljskim stolom. Teško  je nakon cjelodnevne trke i u nedostatku vremena smisliti što ponuditi za večeru. Zato vam predlažemo kvalitetna i hranjiva jela za sve ukućane, a ne samo za dijete. Neka večera bude obrok navikavanja na obiteljske okuse i usvajanja pravilnih prehrambenih navika. Ali isto tako, večera ne smije opteretiti djetetov maleni trbuščić, kako se dijete ne bi budilo zbog problema s probavom. Iz tog se razloga večeru savjetuje konzumirati barem 2 sata prije spavanja.

U ovoj dobi djeteta, više se ne preporučuje davati noćni obrok, a tekućina tijekom noći treba biti isključivo voda.

srijeda, 4. studenoga 2015.

Bebina pravila

Sigurno ste se našli u sličnoj situaciji kada je beba šef kod kuće. U tekstu pročitaje pravila koja morate poštovati ako ne želite da plač bebe uznemirava Vaše komšije.

Bebimil web-bebina pravila.jpg 

  • Ako je otvoreno, mora se zatvoriti.
  • Ako je zatvoreno, mora se otvoriti.
  • Ako se ne da otvoriti, mora se vrištati.
  • Ako ima ladica, moraju se izvući.
  • Ako je upaljeno, mora se ugasiti.
  • Ako je ugašeno, mora se upaliti.
  • Ako je visoko, mora se dohvatiti.
  • Ako je utičnica, mora se gurnuti prstić.
  • Ako je gumbić, mora se stisnuti.
  • Ako je puno, mora se isprazniti.
  • Ako je prazno, mora se napuniti.
  • Ako je zalijepljeno, mora se odlijepiti.
  • Ako je pričvršćeno, mora se odvojiti.
  • Ako je tekuće, mora se protresti, a zatim proliti.
  • Ako je vrijedno, mora se prožvakati i sakriti.
  • Ako je papir, mora se poderati.
  • Ako je WC, moraju se umočiti ruke.
  • Ako je autosjedalica, mora se vikati i bacati unatrag.
  • Ako je u smeću, mora se izvaditi.
  • Ako je buba, mora se kušati.
  • Ako je olovka, mora se pisati po zidu.
  • Ako je lišće, mora se iščupati.
  • Ako je prljavo, mora se staviti u usta.
  • Ako je lijepo, mora se po tome lupati.
  • Ako mama ima pune ruke, mora me nositi.
  • Ako me mama želi nositi, moram hodati.
  • Ako je mama, mora se grliti.

utorak, 3. studenoga 2015.

Koliko bebi treba sna?



Fotolia_11020997_XS.jpg
Roditelji vrlo brzo nauče raspoznavati znakove pospanosti djeteta. Ipak, često nisu sigurni spavaju li njihove bebe dovoljno.

Najbolje što roditelji novorođenih beba mogu učiniti jest da puste svoje bebe da spavaju kad god to one žele, te da brzo odgovaraju na njihove potrebe.

Nemoguće je "razmaziti" novorođenu bebu i uvesti striktan režim spavanja. Bebama je jednostavno potrebna stalna pažnja i njega.

Iako ne trebaju sva djeca jednaku količinu sna (baš kao što je slučaj i s odraslima), postoje određene smjernice vezane za spavanje beba i male djece:
koliko bebi treba sna.png
Jedan do tri mjeseca

Neke bebe su jednostavno "noćne ptice", što ćete vjerojatno moći prepoznati i prema njihovoj aktivnosti dok će još biti u Vašoj maternici.   Baš kada ćete Vi biti spremni za spavanje, oni će biti najaktivniji. To nećete moći promijeniti odmah po rođenju, ali već nakon nekoliko tjedana možete polako početi učiti dijete razlikovanju dana od noći.

To možete postići na način da se danju ne suzdržavate od standardnih zvukova (glasno pričanje, TV, radio, kućanski aparati, kuhanje...), dok ćete po noći osigurati mir i tišinu. Kad se dijete probudi u noći, nemojte se igrati s njim, a danju to činite. Vrlo brzo, Vaša će beba početi raspoznavati razliku. Tu je, naravno, vrlo važna rutina, koja je bebama i djeci neophodna.

Tri do šest mjeseci

Bebe bi u ovom razdoblju života trebale spavati sveukupno (dan i noć) oko 15 sati. Već bi trebala biti uspostavljena rutina u dnevnom i u noćnom spavanju, s više-manje točnim obrascima spavanja i buđenja.

U određenom periodu između četiri i šest mjeseci, beba bi trebala biti u stanju prespavati cijelu noć, odnosno spavati u komadu između 8 i 12 sati. No, ako Vaša beba ne spava cijelu noć, ne brinite. Mnoge bebe tek nakon osam ili 10 mjeseci počinju spavati cijelu noć. Neke i kasnije.

Isto tako, mnogo toga ovisi o Vama, odnosno o Vašim tehnikama uspavljivanja. Možda ćete trebati iskušati više tehnika prije negoli neku od njih Vaše dijete prihvati.
Fotolia_46465489_XS.jpg
Šest do devet mjeseci

Bebe u dobi od šest mjeseci trebale bi spavati oko 14 sati, s time da spavanje tijekom dana može značiti dva do tri spavanja ujutro, popodne i predvečer. Ako Vaša beba spava između devet i 10 sati tijekom noći, znači da je dobar "spavač" i da mu odgovara rutina koju provodite (pod pretpostavkom da dijete i preko dana dovoljno spava).

Vrlo često se može dogoditi da se beba koja je s pet ili šest mjeseci spavala cijelu noć, sada budi nekoliko puta na noć. Naime, osim "problema" sa zubićima koji mogu ometati spavanje, bebe se u toj fazi lakše okreću u krevetiću, pužu i slično, što čine i u snu. Imaju vrlo žive snove te su otkrile strah od odvojenosti od roditelja. Stoga, ako se beba budi po noći, ne znači nužno da je gladna.

Mnogi odrasli se tijekom noći bude nekoliko puta i vrlo brzo ponovno utonu u san. Tako je i s bebama, osim što one ne znaju kako se same mogu ponovno uljuljati u san pa počnu plakati.

Devet do 12 mjeseci


S devet mjeseci, Vaša bi beba trebala spavati oko 14 sati na dan (devet do 11 sati tijekom noći i po sat i pol do dva sata, dva puta na dan).
Razlozi buđenja Vašeg djeteta više-manje mogu biti isti kao i oni kod djeteta od šest do devet mjeseci, no u ovom periodu možete puno bolje trenirati rutinu spavanja. Nemojte zanemarivati rituale prije spavanja, a ako je potrebno, možete ih malo i promijeniti. Primjerice, ako Vaše dijete ne voli kupanje prije spavanja, okupajte ga nešto ranije. Pokušajte s vježbama samostalnog uspavljivanja ili s pjevanjem uspavanke, pričanjem priče...

Dajte djetetu priliku da zaspi samo, bez ljuljkanja i dojenja (ako još dojite). Isto tako, imajte na umu da će dijete noću bolje spavati ako će imati ustaljenu dnevnu rutinu spavanja.

12 do 18 mjeseci

S 12 mjeseci, Vaš mališan više nije beba već malo dijete koje polako priča, puzi ili hoda, te je spremno za vrtić. U tom periodu, djetetu je obično potrebno oko 13-15 sati sna; od toga 11 sati po noći, a ostatak može biti raspoređen tijekom dana u dva navrata (s tendencijom privikavanja djeteta na jedno spavanje tijekom dana, koje će prakticirati do šeste godine života).

U ovom periodu, dobro je početi učiti dijete da zaspi samo, no odluka je Vaša. Kad se dijete probudi u noći, vjerojatno se neće uspjeti samo uspavati, nego će tražiti Vas.

Buđenja tijekom noći mogu potencirati događaji i uzbuđenja koja dijete doživljava tijekom dana.

ponedjeljak, 2. studenoga 2015.

Igre s djetetom

Igre s djetetom od 1-3 godine.jpg

Jednogodišnjaci

Vaše dijete hoda uz oslonac, a pojavljuju se i prvi samostalni koraci. Jednogodišnjaci kombiniraju pokrete ruku i počinju se organizirano igrati.
Pripremite posudice raznih veličina pa se zabavljajte stavljanjem manjih u veće. Mališani obožavaju vaditi stvari pa im osigurajte neku "škrinju s blagom". Veseli ih i nošenje stvari koje onda smisleno ispuštaju tamo gdje žele.

Nabavite velike, raznobojne kocke. Dijete će uspjeti složiti toranj od nekoliko kocaka, a Vi pohvalite njegov napredak.

"Pomagati" će Vam pri kupanju i oblačenju, dopustite mu da samo pripremi igračke za kupanje i samo odabere odjeću. Na neko će ga vrijeme zainteresirati slaganje odjeće.

Zabavljajte se igrama skrivanja, crtanjem bojama za djecu, igrama loptom ili balonima, sviranjem i lupanjem, šetnjama, igrama u parku.

Jednogodišnjaci "brbljaju" uz kombiniranje suglasnika i vokala, reagiraju na svakodnevne riječi i pitanja, mašu na pozdrav i pokazuju prstom. Puno pričajte, čitajte, pjevajte, plešite i smijte se!

To su male mudrice koje poput spužvice upijaju sve oko sebe, pa eto ideje za igru! Uzmite spužvu ili meku krpicu, jednu posudicu s toplom vodom i jednu praznu posudicu. Dijete će uživati močeći spužvu i cijedeći je u praznu posudicu!

Dvogodišnjaci

Dvogodišnjaci su neodoljivi, ali znaju biti prilično tvrdoglavi i nepredvidljivi. Budite dosljedni, strpljivi i nastojte zadržati smisao za humor!
Npr. kad ne znate što ćete, uzviknite: "Vlakić!". Vi ćete biti "lokomotiva", a dijete će se uhvatiti za Vašu odjeću i biti "vagon". Kružite stanom uz zvukove vlaka i zastajkivanje na "postajama".

Igre u kući:

- preoblačite se u raznu odjeću i obuću, radite male predstava s igračkama, pjevajte i plešite, igrajte se lovice i skrivača, bacajte lopticu u zrak uz pomoć nategnute tkanine, slažite kockice, crtajte i slikajte, izrađujte i oblikujte tijesto, igrajte se sa sirovom tjesteninom s kojom ćete zveckati, presipavati je i bojiti, vježbajte prstiće otkopčavajući i zakopčavajući gumbiće

Igre na otvorenom:
 
- u vrtu ili na terasi sadite cvijeće ili začinsko bilje, loptajte se, posjetite Zoološki vrt, igrajte se u parku, šetajte prirodom i proučavajte je, pušite balone od sapunice, crtajte kredom, neka dijete vozi ili gura vozilo na kotačima, uspostavljajte kontakte s drugom djecom

Igrajte se igre "Dan i noć"; kad kažete "dan", dijete ostaje stajati, kad kažete "noć", dijete treba čučnuti!

Oko druge godine, djeca ubrzano svladavaju riječi i povezuju ih u kratke rečenice. Ohrabrujte ih s puno međusobne komunikacije, čitajte slikovnice, imenujte osobe, mjesta i stvari, i puno se volite!

Trogodišnjaci

Dijete je postalo svjesno sebe i svoje odvojenosti od roditelja. Sada jasno izražava svoju volju u okviru postavljenih granica. Ovladalo je mnogim složenim motoričkim vještinama i prilično je samostalno.
Najvažnije je omogućiti trogodišnjaku da se iskuša i sudjeluje u raznim aktivnostima, naročito onima za koje pokazuje talent. Obzirom da su dosta nesigurni, trogodišnjacima je vrlo važno emocionalno toplo i podržavajuće okruženje. Nikad dijete nemojte uspoređivati s drugom djecom.

Trogodišnjaci su iznimno radoznali, pa strpljivo odgovarajte na njihovo "Zašto?". Čitajte različite slikovnice i knjige, te one koje nude objašnjenja na najčešća dječja pitanja. Igrajte se igara u kojima ćete pogađati čega ima više, što je manje ili veće, ispred ili iza, kojeg je oblika i čemu služi.

U ovoj se dobi djeca rado igraju igara pretvaranja kroz zamjene uloga, igre različitih zanimanja (liječnik, kuhar...), improvizirane predstave. Ovakve simboličke igre im pomažu da se lakše nose sa svakodnevnim izazovima, a ujedno ih uče o odnosima i pravilima.

Druge zabavne igre
: s kutijama, s dječjim kartama, igre pamćenja (memory) i druge društvene igre, šator od deka, igre pijeskom kojega ćete izraditi od brašna i ulja u omjeru 8:1 (8 šalica brašna, 1 šalica ulja), igre plastelinom, crtanje, slikanje, izrezivanje, lijepljenje, slaganje puzzli, istraživačke igre na otvorenom.

Posjećujte kazališne i slične predstave i potičite igre s vršnjacima. A prije spavanja, stisnite se uz svoju pametnu glavicu, nježno si pričajte i pomazite se, a onda (barem ponekad, dragi mama i tata), ukradite se svijetu pa skupa utonite u najljepši san.